• Home
  • Beauty
  • Nail Art
  • Carti
  • General
  • Contact
Claudia`s Choice

Buna dragilor, 

Mi-am propus sa citesc mai multi autori romani, si sa fac cate o postare pentru fiecare carte pe care o citesc. Asadar, astazi vin in fata voastra cu o carte proaspat citita, scrisa, desigur, de un autor roman. Din cate am gasit la o scurta cautare pe Google, Bogdan Alecu, scriitorul cartii de astazi, este IT-ist intr-o corporatie, a terminat Facultatea de Filosofie, iar aceasta este cartea sa de debut. O sa va zic de la inceput ca mi-a placut mult cartea, desi se regasesc in ea accente filosofice si citate care nu le-am prea savurat, dar carora le inteleg scopul in lectura. De asemenea, astept sa citesc si alte carti ale autorului, simt ca are potential.
Initial, m-a atras descrierea cartii - oamenii care se iubesc se intalnesc, indiferent de planul temporal. Povestea este spusa pe mai planuri temporale, si prezinta povestea a doi indragostiti, avand o relatie extraconugala si facand mici escapade in diferite zone ale tarii, pentru scurte perioade de timp. Pe langa partea de atractie fizica, sunt atrasi si de mintile lor, o parte din intalnirea lor avand loc intr-o cada parfumata, unde dezbat idei si trairi filozofice.

Cei doi sunt in drum catre o astfel de escapada, catre o cetate medievala, intr-un loc uitat de lume, inchiriata pentru cateva zile. Ajunsi acolo, dupa ce aproape s-au ciocnit cu un camion pe drum, tinerii gasesc un batranel si o cetate, in care timpul parca sta pe loc. Dupa o noapte petrecuta impreuna, cei doi se trezesc intampinati de oameni in straie ciudate, care li se adreseaza cu "Inaltimea Voastra" si care le-au pregatit o petrecere in cinstea lor. Crezand ca totul face parte din atmosfera locului si ca au inchiriat acea camera fix intr-o zi de petrecere medievala, intra in rol si participa la eveniment, ascultand muzica de demult si dansand pana seara tarziu, cand....muzica se transforma in sunet de sirene, iar lumina inserarii este inlocuita cu girofarul politiei si a ambulantei, care au venit pentru coliziunea dintre masina si camion.

De aici apar si mai multe semne de intrebare, mai ales cand tanara afla ca ceatea nu exista, iar locul in care ea credea ca si-au petrecut noaptea impreuna este de fapt un cimitir, contruit peste ruinele cetatii.

Ce este real si ce este doar inchipuire? Ce s-a intamplat de fapt cu cei doi? Va las pe voi sa aflati, tin doar sa va zic ca finalul m-a lasat paf. Cartea o gasiti AICI, la un pret bun. 

V-ar atrage asemenea subiect? Ce carti obisnuiti sa cititi?

Kiss Kiss.

Wrote by Claudia's Choice

Buna dragilor, 

In urma cu ceva vreme, Libris m-a suprins cu un cadou secret, care venea la pachet cu cateva randuri. Cartea a fost aleasa special pentru mine, si va zic ca de la citirea biletelului am zis ca cineva acolo citeste gandurile, fiindca cartile distopii sunt unele dintre genurile mele preferate de lectura.


Anihilare (scrisa de Jeff VanderMeer) este prima carte din trilogia Southern Reach si se incadreaza la categoria cartilor SF. Desi pana nu de mult nu am citit nicio carte din aceasta categorie, in anul acesta mi-am propus sa imi imbogatesc paleta de lectura si cu astfel de carti si sa le dau o sansa.

Cartea este scrisa la persoana I si avem in prim plan 4 persoane de gen feminin, despre care stim initial doar meseriile lor - un biolog, un psiholog, un topograf si un arheolog, care sunt trimise intr-un loc abandonat, aflat in carantina - aria X. Inca de la inceput suntem tinuti in suspans, nestiind nici numele persoanelor care participa la acea expeditie, nici zona in care au ajuns. Ajunse acolo, aceste femei realizeaza ca nu prea stiu multe detalii despre acea expeditie, si nu stiu mai nimic despre celelalte 11 echipe care au fost acolo inaintea lor. Lucrurile se complica atunci cand, plecate intr-o expeditie, gasesc niste urme a unei materii este diferita de tot ce au vazut pana acum, iar niste spori le face sa se comporte foate ciudat, ajungandu-se chiar la crima. De asemenea, aflam de la biolog ca ea nu a ajuns aici printr-o intamplare, ci a venit sa afle ce i s-a intamplat sotului, care a fost si el un participant al unei expeditii.

De ce natura este materia gasita in acea zona, care pare sa evolueze pe zi ce trece? Ce secrete se gasesc in acea zona uitata de lume? Va las pe voi sa descoperiti, mie finalul mi-a deschis apetitul si pentru lecturarea celorlalte carti.

Kiss Kiss.

Wrote by Claudia's Choice

 Buna dragilor, 


In ultima vreme v-am aratat o gramada de carti noi intrate in biblioteca mea, si inca nu am terminat sa vi le prezint pe toate. Astazi ne oprim la Bookzone, de unde am doua carti noi, asadar haide sa vedem ce titluri au mai intrat in colectie:

1. Gallant - Conacul bantuit (V. E. Schwab) - Olivia traieste la o scoala pentru fete, un azil pentru fetele salbaticite, orfane, nedorite. Cand primeste o scrisoare de la unchiul ei, in care este invitata sa se intoarca acasa, accepta si asteapta cu nerabdare sa scape de la scoala. Ajungand insa acasa, afla de fapt ca unchiul ei nu a trimis nicio scrisoare, fiindca mortii nu pot scrie scrsori, nu? Insa in conacul familiei se intampla lucruri ciudate, si regulile de acolo sunt si mai ciudate - nu iesi afara dupa apus si nu trece de cealalta parte a zidului, indiferent de ce s-ar intampla. Isi da seama cat de curand ca exista ceva monstruos de cealalta parte a zidului - o alta gradina, cu un alt conac, si cu un stapan intunecat, care de abia asteapta sa scape de acolo si sa distruga familia. Va reusi oare Olivia sa distruga blestemul familiei? Va las pe voi sa descoperiti.


2. Arta de a fi liber (Nedra Glover Tawwab) - aceasta carte este un ghid despre regasire, scrisa de un terapeut acreditat, care te invata sa stabilesti limite clare si sa spui Nu. Este foarte important sa stim sa realizam un echilibru intre viata privata si cea profesionala si sa traim viata frumos, fara excese. Invatam, prin aceasta carte, cum sa ne punem pe locul I in relatiile cu cei din jurul nostru, cum sa fim noi insasi, fara a-i jigni pe cei din jurul nostru. De asemenea, suntem educati in arta de a avea relatii sanatoase si satisfacatoare atat in familie, cat si cu prietenii si colegii de munca, si sa indepartam vin viata noastra persoanele toxice.

Voi ati citit aceste carti? Ce categorii de lecturi preferati?

Kiss Kiss.


Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor, 

Inca de cand am vazut cartea aceasta pe Libris, m-a atras. Titlul - Dracula din Carpati - mi s-a parut atractiv, coperta cartii deja mi-a pus imaginatia la incercare, m-a intrigat faptul ca scria pe ea ca autorul este unul din cei mai tradusi autori romani, si chiar doream sa citesc o carte scrisa de un autor roman in care s se scrie despre Dracula, vampiri si celelalte. Si ca sa fie totul perfect, autorul este si preot, asa ca nu stiam la ce sa ma astept.



Bun. Si am inceput sa citesc cartea, si inca din primele pagini este destul de interesanta. Un irlandez vine in Romania sa il gaseasca pe Dracula, cu o bursa de la o universitate din Chicago, unde studiaza vampirologia. Ajuns in tara noastra, este rapit de doi haiduci pentru a fi folosit pe post de pasaport, ca haiducii sa poate sa intre intr-un oras, fara a ridica multe semne de intrebare. De acum aflam si povestea haiducilor - un grup de studenti, care s-au razvratit impotriva sistemului corupt din Romania secolului XX. Acestia vor sa recupereze capul unui tovaras de arme, ucis pentru ca era impotriva conducerii. Dupa ce reusesc sa faca acest lucru, haiducii se retrag in munti, unde ingroapa decedatul dupa legile si regulile crestine. 

Ajutati de un elev eminent, specialist in dinamita, haiducii reusesc sa convinga regele Romaniei sa le ofere un armistitiu - ei vor depune armele, iar conducerea tarii le va oferi reabilitarea tuturor oamenilor condamnati. Insa cei ce detin puterea joaca doar un joc, iar haiducii sunt prinsi intr-o pestera si omorati chiar de dinamita cu care amenintau ca vor arunca orasele in aer.

La ceva timp dupa moartea lor, se intampla ceva bizar - satenii vad cum noaptea ies haiducii morti din pamant, iar in timpul zilei acestia umbla nestingheriti pe drumuri, cu ganduri ucigase.

Ce se intampla cu mortii vii? Recunosc ca eu am stat cu sufletul la gura pana la sfarsitul cartii, pentru a afla acest secret, iar cartea a avut un final de zile mari, asa ca va las pe voi sa descoperiti. Dracula din Carpati se gaseste aici, si va asigur ca nu veti putea sa o lasati din mana pana la ultima pagina.

Voi ce carti ati citit un ultima perioada? Ati citit aceasta carte?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Astazi o sa va prezint cea mai frumoasa carte. Arat ca aparenta, cat si continut. Este vorba despre Hyyge - Arta daneza a fericirii si cred ca este o carte pe care ar trebui sa o avem in biblioteca.


Nu este o carte cu o poveste, nu exista un fir narativ, insa cartea este o compilatie de mici capitole, cu definitii si imagini de la sine graitoare. Mi se pare ideala de citit si de rasfoit mai ales in sezonu rece, deoarece ofera acea senzatie de confort, de coziness, cum spune englezul. Este cartea cu care trebuie sa te pui in pat, sub patura, cu o cana de ceai sau o ciocolata calda in mana, intr-o liniste perfecta sau in sunetul ploii.




Hyyge (pronuntat hiu-ga) este echivantul pentru cuvantul fericire. Fericire care se gaseste in tot ceea ce ne inconjoara, daca vrem sa deschidem ochii si sa o vedem. Hyyge este o stare de bine, de fericire pura, gasita in gesturi mici. Poate fi datorata unei iesiri cu prietenii, unei seri cu o persoana draga sau unei tarte cu mere, care iti aduce aminte de copilarie si de bunici, de perioada fara griji si probleme.



Este tipul de carte care iti da o stare de bine, si poate fi citita si recitita oricand. Va las cu imagini, sa va faceti o idee:







Daca va intereseaza, cartea o gasiti pe Libris, si cred cu tarie ca poate infrumuseta atat biblioteca, cat si viata.

Voi ati citit aceasta carte? Ati vrea sa o aveti in biblioteca?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

De fiecare data cand nu stiu ce carte sa mai aleg de pe Libris, ma indrept catre cartile lui Guillaume Musso. L-am descoperit pe acest autor in urma cu vreo 2 ani prin cartea Central Park si de la prima citire m-a impresionat atat de mult, incat m-am decis sa ii citesc toate operele.

Fata si noaptea este scrisa in acelasi stil, care nu te lasa sa pui cartea jos, pana nu o termini de citit. Suspans de calitate, personaje bine conturate, senzatia ca ai elucidat misterul, pentru ca peste cateva randuri sa realizezi ca esti departe de adevar - cam asta asteapta pe cititorii acestei carti.



S-au implinit 25 de ani de la terminarea liceului, iar Thomas, Maxime si Manon se intalnesc la reuniunea de clasa cu fostii colegi. Exista insa o tensiune care pluteste in aer, iar secretul pe care il ascund de aproape un sfert de veac este pe cale sa iasa la iveala, o data cu demolarea salii de sport a scolii. Fiindca in perete exista nu unul, ci doua cadavre, iar cei trei sunt partasi la crimele odioase. Iar cand niste biletele si fotografii, cu mesajul "Razbunare" apar in plan, e clar ca secretul lor este cunoscut si de altcineva, iar acum urmeaza sa primeasca pedeapsa pe care au reusit sa o evite atatia ani.

Povestea din prezent este intrerupta de pasaje din trecut, si aflam ca Thomas, acum scriitor recunoscut, a fost indragostit de Vinca, colega sa, o fata diafana, venita parca din alta lume. Cu toate ca fata nu ii impartaseste dragostea, ci se bucura doar de atentia si prietenia lui, el o iubeste sincer si este dispus sa faca orice pentru ea. Chiar sa il omoare pe profesorul de care ea este indragostita, cand afla ca este insarcinata si ca Alexis a obligat-o. Maxime devine partas la crima, iar Francis, tatal acestuia, musamalizeaza totul si face sa dispara orice indiciu ar duce catre ei. Problema e ca in acea noapte a disparut si Vinca, si nu se mai stie nimic de ea de peste 25 de ani.

Indiciile apar pe masura ce povestea se desfasoara, iar fiecare personaj ascunde un secret si devine parte dintr-un puzzle imens, a carui ultima piesa leaga totul si detine adevarul suprem.

Unde este acum Vinca? Cine este in spatele razbunarilor pentru partele din trecut? Cat pot sacrifica doi parinti, pentru a-si proteja copiii? Va las pe voi sa descoperiti, cum imi sta in obicei. "Fata si Noaptea" o gasiti acum in stoc, deci fuguta la citit.

Voi ati citit aceasta carte? Va plac cartile lui Guillaume Musso?

Miss Kiss.

Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Astazi va aduc in prin plan una din cartile citite in luna trecuta. Desi pana acum nu am mai auzit de acest autor, am fost intrigata de poza de pe coperta si de descrierea facuta, asa ca m-a atras si am decis sa o citesc. Cartea vine de pe Targul Cartii, un site de anticariat, unde gasiti carti noi, citite o data sau mult citite, la un pret foarte bun. Asta asa, ca un pont, sa nu se mai planga lumea ca e scump sa citesca, cartile incepand de la 3 lei.



Cartea o are in prin plan pe Flavia de Luce, o fetita de 11 ani, pasionata de chimie si de otravuri, pe care le testeaza fara nerusinare pe surorile ei mai mari. Actiunea are loc in vara anului 1950, in Anglia, si totul incepe intr-o seara cand Flavia vede un necunoscut in casa, necunoscut cu care tatal sau are o discutie foart neplacuta, de unde reiese ca cei doi au fost complici la o crima in tineretile lor. Lucrurile se precipita in zori, cand fetita gaseste cadavrul necunoscutului in gradina, iar colonelul de Luce, tatal ei, devine prim suspect.

Incercand sa isi scape tatal de inchisoare, sau mai rau, de spanzuratoare, Flavia incepe sa investigheze, pornind de la ce a auzit ca s-a petrecut in trecut. Fetita e geniala, clar! Tinand cont ca pe atunci nu exista nici Google, nici telefoane mobile, ea incepe cu biblioteca, si ajunge sa discute cu directori. intra in locuri nepermise, incearca sa pacaleasca chiar si politia.

Afla ca totul a inceput cand tatal ei era elev la Greyminster, si avea un anturaj foarte colorat. De la prieteni foarte buni, elevii devin ca niste necunoscuti atunci cand un profesor este banuit ca s-a sinucis, iar o marca postala foarte importanta, cu chipul Reginei Victoria, dispare.

Dand dovada de perseverenta si inteligenta peste limita, Flavia reuseste nu doar sa descopere cine este criminalul necunoscutului, ci si metoda crimei, ba chiar mai mult, si adevarul despre profesorul sinucis si timbrul pierdut. Daca vreti sa aflati cat de brici poate fi mintea uui copil de 11 ani, ce poate aduce impreuna un copil dezradacinat si un tata mai mereu absent, cat si secretul unei placinte dulci, va recomand sa cititi "Placinta e dulce la sfarsit". PS: Asta e prima carte din serie, deci sanse mari sa mai vedeti recenzii de la acest autor pe aici.

Ati citit aceasta carte? V-ar tenta?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

A sosit momentul in care sa va povestesc si despre ultima carte din seria Minti Primejdioase, scrisa de Alexandra Bracken, Dupa Asfintit. Tin sa va anunt ca este o serie foarte buna, si de abia astept sa apara si ultimele doua parti ale filmului. Prin aceasta serie am cunoscut si apreciat autoarea din spatele cartii, si presimt ca mi s-a deschis apetitul pentru scrierile sale.



In cea de a treia si ultima carte din serie, Ruby incearca sa treaca peste pierderea lui Judy si sa faca fata la tragedia care a avut loc la sediul CG. Impreuna cu Liam, Cole, Grasu si Vida, dar si ceilalti ramasi din fosta echipa, lupta din rasputeri sa salveze copiii din centrele de reabilitare si fac tot posibilul sa o gaseasca pe Lilian Gray, mama lui Clancy, pentru a putea afla mai multe despre leacul pentru mutatia care a afectat copiii din intreaga America.

Situatia pare a se mai lumina cand ajung la Ferma, un alt sediu al Ligii Copiilor, si mai ales cand reapare in peisaj si Zu, intregind echipa. Aflat in custodia lor, Clancy pare ca si-a schimbat stilul si pare ca s-a dat de partea lor, oferind date importante despre alte lagare si despre cum pot ei sa castige copiii de partea lor. Insa Clancy are planuri secrete si nu se da in laturi de la nimic pentru a le infaptui, ajungand pana la urma sa intre si in mintea celei mai puternice persoane din grup.

Cand totul scapa de sub control si pare pierdut, iar unul din fratii Stewart moare, este de datoria lui Ruby sa faca sacrificiul suprem si sa se intoarca la Thurmond, pentru a inceta, odata pentru totdeanuna, opresiunile asupra copiilor. Va reusi oare Ruby sa mai iasa cu viata din lagar? Vor scapa copiii si vor avea parte de tratamentul care le va oferi o viata normala alaturi de parinti? Va las pe voi sa descoperiti, ca de obicei. Cartea Dupa Asfintit o gasiti pe Libris, de multe ori la reducere si cu transport gratuit.

Voi ati citit seria Minti Primejdioase? Va plac cartile Young?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Cartea pe care o sa v-o prezint astazi este cartea de debut a autoarei Moira Fowley-Doyle si se incadreaza in categoria Young. In ultima vreme am o predispozitie pentru astfel de carti, asa ca atunci cand am vazut-o pe aceasta pe Libmag, mi-a facut cu ochiul si m-a convins instant.



Cartea m-a cucerit de la primele pagini. Scrisa la persoana I (modul meu preferat de lectura, care ma face sa ma simt mereu mai apropiata de personajul principal), cartea este o combinatie foarte reusita de carte pentru adolescenti si o lume fantastica, care se arata doar la putini oameni.

Este octombrie, deci este sezonul accidentelor, sezon pe care Cara, impreuna cu familia ei, il traieste din plin. O luna pe an, in fiecare an, familia adolescentei traieste cele mai groaznice zile, in care se intampla cele mai ingrozitoare lucruri - se rup oase, se sfasie pielea, incep sa apara vanatai, un fel de blestem al familiei, care a aparut de ceva vreme si devine din ce in ce mai puternic, o data cu fiecare an ce trece.

Aceasta perioada pare ca afecteaza doar familia Carei - pe mama ei, pe Alice, sora ei, si pe Sam, fostul frate vitreg. De data aceasta insa, Bea, cea mai buna prietena a Carei, prezice ca va fi mult mai rau, poate cel mai greu sezon de pana acum. Si de parca lupta pentru supravetuire in aceasta perioada nu ar fi fost indeajuns, Cara face o descoperire ciudata - Elsie, o fosta prietena din copilarie, apare in toate pozele sale, de parca ar fi mereu pe urmele ei. Incercand sa ia legatura cu ea, Cara afla cu stupoare ca fata a disparut, nimeni nu stie si nu isi aminteste nimic de ea.

Pentru a incerca sa se desprinda de toate necazurile din acest sezon, Cara, Bea, Alice si Sam planuiesc cea mai tare petrecere de Halloween, intr-o casa parasita, unde invita colegii de la scoala. Se pare insa ca aceasta casa ascunde secretele sale, iar cei prezenti la petrecere nu sunt ceea ce par. Planul real se imbina cu cel fantastic, iar trecutul este readus la suprafata, periculos si cu sete de razbunare.

Ce se intampla de fapt in sezonul accidentelor? Sa fie oare familia Carei predispusa spre ghinioane, sau trecutul ii bantuie pe toti? Cine este Elsie, de ce o urmareste pe care si unde a disparut acum? Va las in suspans, fiindca asa veti fi pana la ultima pagina din cartea "Sezonul Accidentelor". PS: Cartea are 66% reducere, deci acum e sansa sa o prindeti la un pret minuscul!

Voi ati citit aceasta carte? Va plac cartile Young Adult?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

In ultima vreme am cam citit carti de dragoste si fictiune, insa nu am uitat de o categorie foarte draga mie, si anume thriller. Daca cartile din priemele categorii le citesc pentru relaxare, recunosc ca pe cele din urma le citesc si majoritatea imi raman infipte in suflet si in creier, de unde greu mai ies.

O astfel de carte este si Sadie, pe care am ales-o dupa coperta, intr-o zi cand ma uitam eu pe Libris si mai adaugam carti in wishlist. Eram in cautare de o carte buna, si am gasit una extraordinara.



Cartea este scrisa intr-o combinatie de podcast si naratiune si spune povestea lui Sadie, o fata de aproape 20 de ani, care dispare de acasa pentru a-si face dreptate. Un prezentator de radio afla povestea fetei, si incearca sa o gaseasca si sa o aduca acasa, inainte de a fi prea tarziu. Povestea este spusa pe doua planuri, atat de catre jurnalist, cat si din punctul de vedere al fetei, la o distanta de cateva luni intre ele, lucru care face toata actiunea mai dramatica, iar suspansul tine cititorul cu sufletul la gura.

Inca din copilarie, a avut o viata crunta - nascuta de o mama drogata, care schimba barbatii in functie de cine avea mai mule droguri sau mai multi bani pentru acest viciu, Sadie n-a simtit niciodata dragostea parinteasca, fiind mai mult crescuta de o vecina in varsta. Totul se schimba cand apare pe lume Mattie, surioara ei, care devine prioritatea numarul unu pentru Sadie si catre care isi indreapta toata dragostea, tinand loc atat de sora, cat si de mama. Inventeaza mereu scuze pentru mama lor si Mattie nu realizeaza problema femeii cu drogurile.

Lucrurile se complica atunci cand Claire, mama fetelor, pleaca de acasa si le lasa singure, iar Sadie trebuie sa isi sacrifice viitorul pentru a face in asa fel incat sora sa nu simta lipsa mamei. Insa Mattie vrea la mama ei, si intr-o incercare de a ajunge la LA, unde credea ca aceasta locuieste, se urca in masina cu cine nu trebuie si este ucisa.

Macinata de vina, Sadie pleaca pe urmele vinovatului cu un singur scop - sa il omoare pe barbatul care i-a ucis sora. Cu ajutorul  flash-back-urilor, aflam ca vinovatul este unul din barbatii adusi acasa de mama lor, unul diferit, care nu se droga, dar care cauta femei vulnerabile, singure cu copii, copii de care abuza. Investigatia jurnalistului aduce si mai multa lumina in caz, iar reaparitia mamei fetelor scoate la iveala adevaruri crude.

Sadie ajunge sa se apropie de ucigas, care intre timp a urmat acelasi tipar de comportament, insa acum si viata ei este in pericol. Va reusi oare Sadie sa isi razbune sora? Va putea jurnalistul sa afle toata povestea la timp util pentru a o ajuta pe fata? Se va intoare Sadie acasa sau va ramane disparuta pentru totdeauna? Raspunsurile le gasiti in carte, pe care o gasiti aici la jumate de pret.

Voi ati citit aceasta carte? Va plac cartile thriller?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Aceasta autoare am descoperit-o in urma cu un an si ceva, cand am dat din intamplare peste o carte a ei. Mi-a placut atat de mult felul in care scrie, simplu si elegant, usor de citit, incat am inceput sa urmaresc toata lista de carti scrisa de ea, pentru a mai bifa cateva. Cand am vazut pe Libris aceasta carte, am decis ca e bine sa ajunga rapid in posesia mea, si nu regret ca am facut asta.



Lumina unui nou inceput prezinta povestea lui Hortense, o femeie de 40 de ani, care traieste in Paris, detinand impreuna cu Sandro si Bertille, doi prieteni dragi, o scoala de dans si facand ceea ce o multumeste pe deplin, adica dans. Este indragostita de un barbat insurat, Aymeric, care ii impartaseste pasiunea, si traieste din plin aceasta poveste de iubire, insa ascunsi de lume si limitati de ceas si ochii care i-ar putea vedea impreuna. Desi stie ca nu este o relatie de viitor, ca nu s-a pus niciodata problema ca Aymeric sa isi paraseasca sotia si copiii pentru ea, femeia isi accepta asa situatia, traindu-si viata si facandu-si planurile in functie de programul iubitului.

Totul se schimba insa cand Hortense are un accident care pare sa ii puna cariera in pericol. Din femeia vioaie, plina de viata, amanta perfecta, ea devine umbra la ce a fost candva. Realizeaza atunci ca mereu va fi pe locul 2 pentru Aymeric si decide sa se retraga in Provence, in casa in care au trait parintii ei inainte sa moara, pentru a putea sa se refaca si sa isi puna ordine in ganduri.

Ajunsa acolo, descopera ca o sa fie nevoie de renovarea casei, asa ca accepta, la incurajarea unor prieteni de familie, sa inchirieze cateva camere turistilor, pentru a o ajuta in acest proces. Il intalneste astfel pe Elias, un barbat misterios, care pare sa fuga disperat de trecut. Contrastand intre un caracter neplacut si momente de o adevarata sensibilitate, Elias reuseste sa o faca pe Hortense sa priveasca astfel viata si optiunile pe care le are in fata, atat pe plan profesional, cat si pe plan personal.

Insa Aymeric vine in Provence si ii da din nou lumea peste cap. Ce va face oare Hortense? Il va reprimi pe acesta in viata ei sau va incerca sa descopere secretele lui Elias, incercand sa dea o sansa unei relatii cu el? Va las pe voi sa descoperiti, poate asa va insig la mai multa lectura.

Voi ati citit aceasta carte? Va place cum scrie aceasta autoare?

Kiss Kiss.


Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Continuam seria Harry Potter cu cartea a doua (daca nu ati citit prima recenzie, o gasiti aici), carte care sta mandra in biblioteca mea. Tot pe Libris am gasit-o, urmarita si ea de ceva vreme pentru a o prinde in stoc. Daca nu ati descoperit pana acum lumea magica a lui Harry Potter, nu stiti ce pierdeti, asa ca va invit la lectura.



Dupa ce se termina primul an scolar de la Howgards, Harry este nevoit sa isi petreaca vacanta de vara la familia Dursley. Intr-o seara, Harry are parte de cel mai ciudat vizitator - Dobby, un spiridus de casa, care vine pe ascuns sa il avertizeze de comploturile care au loc la scoala si ii cere baiatului sa nu se mai intoarca acolo. Cum Harry nu este de acord cu asa ceva, Dobby este nevoit sa faca in asa fel incat sa il opreasca, asa ca reuseste sa ii puna bete in roate, Harry fiind pe punctul de a rata inceperea anului scolar.

Ajuns intr-un final la scoala, afla ca avertizarile lui Dobby au fost adevarate. In urma unor evenimente ciudate avute loc, elevii descopera a fost redeschisa Camera Secretelor - o camera creata de Salazar Viperin, fondatorul casei cu acelasi nume, camera ce ascunde un monstru care va purifica scoala de vrajitorii care nu au sange pur. Harry, Hermoine si Ron incearca sa desluseasca misterul si sa afle cine este in spatele atacurilor asupra elevilor, iar cu ajutorul unui jurnal, Harry reuseste sa vada ce s-a intamplat in urma cu 50 de ani, cand Camera Secretelor a fost deschisa pentru prima oara.

Cand Hermoine devina o victima a monstrului care bantuie in scoala, este de datoria lui Harry si a lui Ron sa incerce sa puna capat acestor intamplari. Cine este in spatele atacurilor? Va reusi oare Harry sa tina piept unei amintiri din trecut, o umbra care pare mai puternica ca niciodata? Va las pe voi sa aflati, cartea Harry Potter si Camera Secretelor fiind acum in stoc, la pret bun.

Voi ati citit aceasta carte?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

De cand am instaurat pe blog aceasta categorie, am visat la momentul in care o sa va arat si seria de carti Harry Potter. Nu ma intelegeti gresit, nu e prima oara cand o citesc, insa e prima oara cand detin carti din aceasta serie - lucru pe care ar trebui sa il faca fiecare Potterhead. Am urmarit site-ul Libris de luni bune pentru a prinde cartea in stoc, si am gasit cartea de la Editura Arthur. Cititoare si iubitoare de HP fiind, eu v-as recomanda Editura Egmond, fiindca traducerile sunt mai corecte, mai ales daca ati vazut si filmele. Oricum, cartile Harry Potter sunt, dupa umila mea parere, cele mai bune carti scrise vreodata, asa ca fiecare om ar trebui sa le citeasca, macar o data!



Harry Potter este un baiat de aproape 11 ani, care nu are o viata prea buna. Orfan ramas, traieste in casa familiei Dursley, alaturi de unchiul Vermon, matusa Petunia si varul Dudley, care nu il considera un membru al familiei si se comporta foarte urat cu el.

Totul se schimba atunci cand Harry primeste o invitatie la Hogwards, Scoala de Farmece si Vrajitorii, afla ca este un vrajitor, si inca unul foarte cunoscut in lumea magica, singurul care l-a invins pe Lord Voldemort, un vrajitor foarte puternic si rau.

Ajuns la scoala, se imprieteneste cu Ron si Hermoine, doi colegi din aceeasi Casa - Casa Cercetasilor. Invata sa faca vraji, sa creeze potiuni magice, afla istoria vrajitorilor si mai afla ca este destul de priceput si la Vajhat, jocul preferat al vrajitorilor, devenind astfel cel mai tanar jucator din ultimul secol.

Insa se pare ca Lordul Voldemort a fost doar disparut, nu distrus, si acum se intoarce, prin intermediul unui profesor al scolii, sa termine ce a inceput in urma cu 10 ani. Harry afla ca Hogwards adaposteste Piatra Filozofala, iar aceasta piatra poate sa-l readuca pe Lordul Voldemort la adevarata sa putere, asa ca, impreuna cu Ron si Hermoine, va face tot ce ii sta in putinta ca acest lucru sa nu se intample.

Vor reusi oare cei trei elevi sa tina piept unui astfel de vrajitor intunecat? Ce sacrificii vor fi facute pentru ca Piatra Filozofala sa nu ajunga in maini gresite? Va scapa oare Harry cu viata din a doua intrevedere cu Lordul Voldemort? Va las pe voi sa aflati, ca altfel n-ar mai avea farmec. Cartea Harry Potter si Piatra Filozofala o gasiti pe Libris, si este o carte care n-ar trebui sa lipseasca din biblioteca!

Voi ati citit Harry Potter?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Desi am stat cu sufletul la gura sa citesc continuarea primei carti din seria Minti Primejdioase, si m-am bucurat nespus cand am vazut-o pe Libmag, programul incarcat mi-a pus capac si am amanat lecturarea pana am prins niste momente de liniste, pentru a ma bucura de ea. Insa am terminat de citit, si acum vin sa va tin si pe voi la curent cu ce s-a mai intamplat cu personajele din aceasta carte.



Dupa ce a trebuit sa faca sacrificii imense pentru a-i sti pe cei dragi in siguranta, Ruby ajunge in Liga Copiilor, unde incepe antremanete intense, pentru a deveni un soldat bun, un lider bun care sa poata sa conduca operatiuni primejdioase si care sa reuseasca sa intre in mintea oricui. Intalnim acum o fata puternica, sigura pe ea, diferita de prima carte, cand parca era tinuta in loc de frica si neincredere. Isi da rapid insa seama ca nu exista diferente prea mari intre Liga si taberele unde erau tinuti copiii cu puteri speciale, si isi face planuri de a evada de acolo si a reintregi echipa.

Toate sunt date peste cap cand afla ca Liga a devenit un pericol pentru copiii ce ii adaposteste, iar dovada se afla la Liam, care este de de negasit. Pleaca in cautarea lui, realizand ca nu este atat de singura in Liga pe cat credea, si se intalneste si cu Chubs, care acum este un om schimbat, cu un trecut patat de remuscari si fapte nu tocmai bune, care l-au salvat insa de necaz. Aflam astfel ca nu toate persoanele care au facut fapte rele sunt rele, ci doar au facut ce era necesar pentru a-si asigura existenta.

Il gasesc pe Liam, care este intr-o situatie aproape de neiesit, in tabara unui fals Skip Kid, unde ceilalti copii cu superputeri sunt tinuti in cele mai aprige conditii. Se intersecteaza si cu Clancey si afla ca exista un leac impotriva "bolii" care a transformat jumatate din copii din America, iar pe restul i-a ucis. Insa pentru a putea sa ii salveze pe ceilalti copii, Ruby trebuie sa faca aliante cu inamicul, sa detroneze Liga si sa gaseasca singura persoana care poate scapa lumea de aceste mutatii.

Autoarea reuseste sa maturizeze personajele intr-un ritm alert, sa le transforme in functie de evenimente, sa le dea putere pentru a face orice le sta in putinta pentru a schimba lumea. Vor reusi ei insa sa salveze copii din Liga? Vor putea sa afle secretul care va transforma lumea in ce a fost odata? Vor mai fi oare Ruby si Liam un cuplu? Va las pe voi sa descoperiti. Cartea Niciodata Induplecate o gasiti pe site la reducere si in stoc limitat, asa ca va urez spor la lectura.

Voi ati citit aceasta serie? Va plac cartile Young Adult?

Kiss Kiss.


Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Cred ca este clar pentru toata lumea ca sunt o fana inraita a lui Jojo Moyes, nu? Mi-a placut de la inceput felul sau de a scrie, lectura este usoara si placuta, si de fiecare data finalul este neasteptat. In plus, pe Libris gasesc ultimele noutati ale ei, asa ca mereu mai gasesc cate o carte sa o adaug la colectie.

Ultima carte citita a fost "Un bilet pentru Paris". Desi la descriere era relatata o singura poveste, am gasit in carte noua povesti, doua mai lungi si sapte scurte, care descriau problemele prin care trec anumite cupluri si metode de rezolvare a lor. Nu o sa va zic nimic de aceste povesti, ci astazi o sa ma rezum doar la povestea omonima. Oricum, mi-ar fi placut ca aceasta poveste sa fie cuprinsa in toata cartea, insa a mers si asa.



Nell este o tipa careia ii place rutina. II place atat de mult, incat nu ar face nimic iesit din comun, pentru a nu iesi din bula ei de confort. Este tipul de fata care, la 26 de ani, inca face liste pro si contra inainte de a lua o decizie importanta. Cand afla ca si colegii ei de munca o ironizeaza datorita acestor fixatii, decide sa faca ceva iesit din comun si cumpara doua bilete pentru Paris, pentru a petrece acolo un weekend romantic cu iubitul ei. Cand isi da seama ca el nu va ajunge, se decide sa plece singura si sa il astepte acolo, insa surpriza cea mare este atunci cand realizeaza ca iubitul ei nu va veni deloc. Nedorind sa plece acasa invinsa, se decide sa se bucure de acel weekend singura la Paris. Intr-o cafenea il intalneste pe Fabien, un ospatar care viseaza sa devina scriitor si care ajunge sa ii arate minunatul oras.

Intre timp apare si iubitul ei, trimis cumva impotriva vointei lui acolo, dar Nell afla adevarul si decide ca nu merita sa petreaca ultimele ore din mini-vacanta ei cu el, asa ca il lasa la hotel si pleaca sa il gaseasca pe Fabien.

Weekend-ul se termina si este momentul ca Nell sa plece acasa, insa Fabien doreste ca cei doi sa tina legatura. Nell crede ca o astfel de relatie nu va putea rezista, asa ca pleaca fara sa ii dea nicio speranta, insa ajunsa acasa, va trebui sa decida ce va face in continuare cu viata ei: va ramane acea fata simpla, mancata de rutina, sau va da o sansa sa reiasa la lumina si sa redevina fata plina de viata care a fost la Paris?

Va las pe voi sa aflati. Cartea "Un bilet pentru Paris" o gasiti pe Libris, cu reducere, ca de fiecare data.

Voi ati citit aceasta carte? Va plac cartile lui Jojo Moyes? Nu uitati de campania Libris #respectyourself si gasiti mereu timp pentru lectura.

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Zilele acestea am profitat din plin de ultimele momente de respiro din aceasta vacanta si mi-am facut mai mult timp pentru lectura, asa ca o sa vedeti din ce in ce mai multe recenzii de carti pe acest blog. Ultima carte citita este scrisa de Kerri Maniscalco si este prima din seria Anchetele lui Audrey Rose. Pana acum nu am mai auzit de aceasta autoare, aceasta fiind si prima ei carte, insa am vazut-o foarte mediatizata in online, asa ca atunci cand am gasit cartea pe Libris, a ajuns cu viteza in wishlist, si apoi in posesia mea.



Actiunea cartii "Jack Spintecatorul - Crimele din Whitechapel" are loc in Londra victoriana, in anul 1888 si prezinta foarte bine acea perioada, in care spuma societatii, reprezentata prin oamenii de vaza, bogati si plin de relatii, traiesc pentru a petrece si pentru a se bucura de viata, iar clasa de jos traieste intr-o saracie lucie, presarata de neajunsuri care ii indeamna pe oameni sa faca activitati nu tocmai ortodoxe. Cartea este scrisa la persoana I, exact asa cum imi place mie, si este plina de mister. Un thriller in adevaratul sens al cuvantului, presarat cu idile si flirturi, m-a tinut in suspans pana la ultimele file, avand rasturnari de situatie fix cand credeam ca am descoperit o pista noua si ucigasul din spatele povestii.

Audrey Rose este o tanara de 17 ani, care ar trebui sa fie interesata de iesirile in societate, ultimele barfe mondene si cele mai bune strategii pentru o gasi un sot ideal. In schimb, ea este pasionata de medicina legala si isi petrece timpul liber si noptile facand autopsii in laboratorul unchiului ei, ascunsi de ochii tatalui. Acolo il intalneste pe Thomas, si el student si ucenic al doctorului Jonathan Wadsworth, un tanar misterios, la fel de fascinat de stiinta si medicina legala, lucruri nu prea recunoscute si iubite de oamenii vremii. Desi tatal fetei nu este de acord cu astfel de activitati, Audrey Rose il are ca aliat pe fratele ei, unicul sau sprijin de la moartea prematura a mamei lor, care i-a adus tatal in pragul paranoii si a drogurilor.

Lucrurile se complica cand apar cadavrele sfartecate a unor prostituate, crime infaptuite de asa-zisul Macelar, ce se va autointitula mai tarziu Jack Spintecatorul. Toata Londra este ingrozita de aceste fapte macabre si cauta pe cineva sa dea vina. Intre timp, Audrey Rose, o fata inzestrata cu o minte brici, incepe sa gaseasca o legatura intre femeile omorate si sa suspecteze anumite persoane din jurul ei de posibile legaturi cu criminalul. Cand unchiul sau este arestat de politie si inchis intr-un azil de nebuni, pana la procesul si executarea sa, fiind considerat vinovat de acele crime odioase, este de datoria ei sa isi salveze unchiul de la moarte si sa descopere adevaratul criminal.

Dar daca criminalul este cineva foarte apropiat, iar deconspirarea lui va distruge atat viata lui, cat si a ei? Cine se ascunde de fapt in spatele acestor crime si care a fost motivatia pentru ele? Va las pe voi sa descoperiti, ca de obicei. Cartea "Jack Spintecatorul - Crimele din Whitechapel" o gasiti pe Libris, cu 30% reducere, asa ca e momentul sa profitati de discount si sa va incepeti lista de lectura pentru acest an.

Voi ati citit aceasta carte? Va plac cartile de suspans?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Dupa cum v-am zis in postarea trecuta, una dintre rezolutiile mele penanul acesta este sa citesc mai mult. De asemenea, mi-am propus sa fac si mai multe recenii aici pe blog la cartile citite. Cel mai mult ma bucura atunci cand cineva imi scrie, aici sau in privat, si imi spune ca datorita mie, s-a apucat de citit. Asadar, astazi vin in fata voastra cu o alta carte citita, una foarte frumoasa, care sper sa va placa si voua la fel de mult pe cat mi-a placut si mie.

Dupa ce am terminat de citit prima carte a acestui autor (Un barbat pe nume Ove), am gasit la sfarsitul cartii cateva paragrafe din cartea aceasta, si deja mi-a starnit curiozitatea. Am stat cu ochii pe Libris o buna perioada de vreme, fiindca mai mereu nu era pe stoc, dar cand am gasit-o, m-am bucurat mult si nu am ratat ocazia.



Cartea "Bunica mi-a zis sa-ti spun ca-i pare rau", aparuta in 2017 si insumand 496 de pagini, spune povestea Elsei, o fetita de aproape 8 ani. La scoala lucrurile nu merg prea bine, fiindca este chinuita de copii, si nici acasa nu este prea bine, deoarece mama este tot timpul la munca, si mai exista si Jumatatea, viitorul frate vitreg al ei. Totul insa este schimbat de Bunica, care nu este o bunica traditionala. Bunica este cea care face nazbatii, care traieste viata la maxim, si care este cea mai buna prietena a Elsei. Fost medic in cele mai dure locuri din lume si excentrica din fire, Bunica a facut toata viata ce i-a placut, fara sa tina cont de parerea celorlalti din jur. Totul este special si magic cu Bunica, cea care are un dulap magic si cea care a dus-o pe Elsa pe Taramul-Aproape-Treaz, un taram de basm creat de ea, unde nu exista reguli, insa exista orsi, dragoni, ingerii marii si razboinici curajosi.

Insa Bunica ajunge la spital, si Elsa afla ca are cancer, si nu mai are mult de trait. Inainte sa moara, Bunica o trimite pe Elsa intr-o ultima aventura, si isi cere scuze fara de fetita pentru femeia care a fost inainte de aparitia ei. Elsa, suparata pe Bunica si pe toti din jur, incepe marea aventura. Totul porneste de la o scrisoare pe care trebuia sa o livreze, la cerintele Bunicii, scrisoare in care aceasta isi cerea scuze pentru ceva din trecutul ei.

Ajungem astfel sa cunoastem tot blocul, si sa aflam ca Bunica a lasat cateva cuvinte pentru fiecare locuitor de acolo. Cunoastem in acest mod povestea fiecaruia, realizand ca fiecare locatar este un personaj din povestile Bunicii. Descoperim astfel un Monstru, un Ors, printese incapatinate si un inger de mare, si alte personaje care au avut un trecut comun cu Bunica. In spatele fiecarei povesti exista persoane care au trecut prin iad, veterani de razboi care traiesc si acum ororile din trecut, mame care si-au pierdut, intr-o clipa, atat sotul cat si copiii si acum incearca sa invete sa traiasca din nou, copii speciali si mame infricosate, bunici iertatori, femei care accepta infidelitati de dragul familiei, barbati care traiesc in fiecare zi cu regrete. Insa cand linistea castelului este distrusa de aparitia Dragonului, toti se unesc si lupta impreuna pentru a salva situatia. Nu va zic mai multe, ca sa nu divulg detalii si sa stric suspansul.

Cartea este scrisa cu umor, franchete si tristete, si prezinta atatea povesti de viata, incat e foarte greu sa nu prinzi ceva bun de la fiecare. Mi-au dat lacrimile de multe ori, si tot de atatea ori mi-am dorit sa fi avut si eu o asemenea bunica.  V-o recomand cu mare drag, este o carte care merita citita cu siguranta, atat de cei mari, cat si in compania celor mici. Daca v-am facut curiosi, cartea o gasiti aici, in stoc limitat de obicei, asa ca profitati cat inca este.

Voi ati citit aceasta carte?

Kiss Kiss.

Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Desi e sfarsit de an si este multa aglomeratie, atat la munca, cat si in viata de zi cu zi, am incercat sa imi fac timp si pentru lectura, asa ca astazi vin in fata voastra cu ultima carte citita, si anume Minti Primejdioase, prima carte din trilogia cu acelasi nume scrisa de Alexandra Bracken. Aceasta carte face parte din categoria Young, o categorie pe care am descoperit-o anul trecut si de atunci a inceput sa ma atraga din ce in ce mai mult.



Desi nu este prima carte scrisa de aceasta autoare, este prima carte pe care o citesc eu, dar cu siguranta nu ultima, Autoarea scrie povestea la persoana I, modalitate pe care o pferer, deoarece ma face sa ma simt mai apropiata de actiune si de personaje. Povestea in sine este foarte bine structurata, cu flash-back-uri din trecut, pentru a intelege mai bine actiunea, si cu personaje complexe, care m-au surprins la fiecare pas.

In America, 90% din copii au murit, iar cei care au ramas in viata au fost diagnostigati cu NIAA - Neurodegenerare Idiopatica Adolescentina Acuta, o afectiune care oferea copiilor puteri extraordinare. Speriati de ce ar putea face, oficialii din guvern au infiintat lagare guvernamentale represive unde au adunat toti copiii inzestrati cu aceste capacitati paranormale misterioase. Acolo copiii sunt clasati in functie de capacitatile lor: verzi - cei inofensivi, cu o inteligenta peste medie, albastri - cei care au activitati telekinetice, galbeni - cei care se joaca cu electricitatea si rosii si portocalii - cei care se puteau juca cu mintea celorlalti, cei letali care trebuiau indepartati.

Ruby avea noua ani atunci cand acest virus a aparut, si acum are 16 ani, traind de atunci la Thurmond, un astfel de lagar. A reusit sa pacaleasca sistemul si sa fie clasata drept Verde inca de la inceput, insa acum adevarul a iesit la iveala si ea este in pericol. Este salvata de Cate, o tanara doctorita care face parte din Liga Copiilor, insa se pare ca nici ea nu are ganduri prea bune, asa ca in momentul in care exista sansa ca Ruby sa scape, profita de ea. Se intalneste cu Liam, Grasu si Zu, alti 3 copii care au reusit sa evadeze din sistem si care au  un scop comun - sa il gasesca pe Slip Kid, un alt adolescent care a scapat din sistem si care detine mijloace de a lua legatura cu parintii copiilor.

Ruby este o adolescenta timida, insa care incepe sa gaseasca in ea forta care sa o faca sa isi controleze puterile, pentru a reusi sa isi saveze prietenii si ceilalti copii. Este o prietena fidela, care ar fi in stare sa faca orice pentru cei din jurul ei, inclusiv sa se sacrifice pe ea si ceea ce iubeste mai mult. ZU este o fetita de 8 ani, o Galbena infricosata de puterile sale, un suflet bland care incearca sa isi traiasca copilaria si sa se bucure de ea intr-o lume atat de cruda. Grasu, adica Charles, este un adolescent care doreste sa indeplineasca ultima dorinta a lui Jack, mentorul sau, care nu a reusit sa scape din lagar, sacrificandu-se pentru el. Doreste, de asemenea, sa isi revada parintii, cu care avea o stransa legatura, este o persoana foarte sufletista si atat de usor de ranit. Desi nu o primeste la inceput pe Ruby cu bratele deschise, ajunge sa lege o prietenie foarte stransa cu ea. Liam este liderul grupului. Vrea sa salveze cat mai multi copii si sa distruga centrele, insa duce in spate o povara uluitoare si se considera vinovat si responsabil pentru toate actiunile sale, anterioare si prezente. Incepe sa simta o legatura speciala cu Ruby, insa fricile acesteia nu le da voie sa traiasca la maxim sentimentele lor.

Reusesc intr-un final, dupa multe peripetii si fortele PSI pe urmele lor, sa gaseasca tabara lui Slip KId, care nu este nimeni altcineva decat Clancey Gray, fiul presedintelui, persoana care a pornit aceasta actiune asupra copiilor. Desi initial Clancey pare a fi de partea copiilor, se pare ca visul sau nu este sa ofere acestora o noua sansa la viata, ci are planuri ascunse, planuri care o include si pe Ruby.

Cand fortele PSI apar in peisaj, Ruby este pusa in fata unor alegeri. Va fi dispusa sa isi sacrifice libertatea pentru a salva un prieten? Va fi dispusa sa faca cel mai groaznic lucru pentru Liam, pentru a-i salva viata?

Va las pe voi sa descoperiti. Cartea o gasiti pe Libmag, o librarie online cu care sunt la prima intalnire, dar cu siguranta nu la ultima.

Voi ati citit aceasta carte? Va plac cartile din categoria Young?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna dragilor,

Pe cartea de astazi am pus ochii de cand a aparut pentru prima oara pe Libris. Este a treia carte scrisa de Igor Bergler, autorul bestsellerurilor "Biblia Pierduta" si "Testamentul lui Abraham", asa ca am fost curioasa sa vad ce urmeaza.



Ei bine, aceasta carte se diferentiaza in totalitate de cele doua precedente, atat la dimensiune, cat si la continut. Primele doua carti au fost imense, editate in variante mari,de peste 700 de pagini, iar aceasta are doar 200 de pagini, cu tot cu o mica parte din urmatoarea carte. Daca intrati pentru prima oara in contact cu acest autor, va recomand sa incepeti cu "Biblia Pierduta", ca sa nu va induca in eroare stilul cartii de fata. Nu zic ca ar fi o carte nasoala, insa este diferita, aceasta fiind o pauza si un moment de respiro dupa cele doua carti masive.

Cartea "6 povesti cu draci" este, dupa cum ii spune si numele, alcatuita din 6 povesti scurte in care personajele principale sunt, dupa cum v-ati putea da seama, niste incoronati. Nu sunt povestile clasice cu Ucida-l Toaca, care umbla pe acest pamant sa insele si sa duca lumea in pacat, ci mai degraba fiecare diavol din aceste povesti este umanizat, avand cate o draga personala fiecare.

Asadar, in "Intrusul" avem unul care apare intr-o casa si devine ca un mebru al familiei, ba chiar al comunitatii, in urmatoarea poveste apar niste draci care, suparati pe pictorul netalentat ce i-a pictat intr-un tablou, pleaca sa isi caute alta casa, urmeaza apoi un tanar care intr-o dimineata se trezeste cu coarne cu coada, devenind spaima familiei. Avem un pirat, care imprumuta viata unui capitan, alta poveste dezbate celebra poveste a Magdalenei cea indracita, iar ultima urmareste un an din viata unui drac, trimis pe pamant drept pedeapsa.

Cartea este usor de citit si poate fi lecturata si de persoanele mai slabe de inger, fiindca nu are nimic de groaza sau de speriat in ea. Daca va tenteaza subiectul si vreti sa o adaugati in biblioteca, cartea "6 povesti cu draci" o gasiti pe Libris, cu o mica reducere si cu transport gratuit la comenzi mai mari de 50 de lei.

Voi ati citit aceasta carte? Ce parere aveti despre cartile lui Igor Bergler?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice

Buna dragilor,

Fiindca mai sunt inca doua luni jumate si se termina si acest an, tin sa va anunt ca aceasta carte, pe care o sa v-o prezint astazi, intra in top 3 cele mai bune carti citite in acest an. Desi n-am stiut nimic despre aceasta carte, fiind cumva o alegere de impuls, motivata de coperta in sectiunea de beletristica de la Libris, a fost o alegere tare buna si o sa va zis si voua de ce.

Este prima carte citita de la aceasta autoare. Informandu-ma putin, am vazut ca aceasta este cea de a doua carte a ei (sper sa nu gresesc), si se incadreaza in categoria young adult. Mi-a placut ca este scrisa la persoana I, fiindca asa simt de fiecare data mult mai bine povestea si prin ce trece personajul principal. In plus, titlul original, in engleza, este genial - "Here Lies Daniel Tate" si pare a insuma toata actiunea acestei carti. De asemenea, personajul principal este inconjurat mereu de mister si am stat mereu cu sufletul la gura, pentru a afla daca ceea ce banuiam eu se va adeveri, lucru care nu s-a intamplat, desigur 😊



Daniel Tate, un baietel de 10 ani, dispare intr-o zi dintr-o zona rezidentiala din California. Dispare fara nicio urma, lasand in urm multe semne de intrebare si o familie dezbinata. Dupa 6 ani, intr-un adapost din Vancouver, apare miraculos in baiat ce pretinde a fi Daniel Tate. Familia acestuia, bucuroasa de nesperata veste, vine sa il ia acasa, insa ceva nu pare a fi la locul lui.

Ajuns in California, baiatul incearca sa se integreze in casa si mai ales in familia formata dintr-o mama care isi petrece majoritatea timpului consumand alcool, Patrick, fratele vitreg foarte protector, Lex, sora vitrega care incearca sa ii fie mereu pe plac, Nicholas, fratele mai mare secretos si banuitor si Mia, sora cea mai mica, care nu isi aminteste fratele disparut, insa care pare ca i-a dus cel mai mult lipsa. Clar, baiatul nu este fratele lor, insa ii place familia in care a ajuns si inceraca sa faca in asa fel incat sa se integreze cu succes in pielea lui Danny. Se pare insa ca si unii membri ai familiei stiu ca acesta nu este cu adevarat fratele lor, insa incearca sa ascunda acest lucru, atat fata de ceilalti, cat si fata de agentii FBI, care privesc aparitia miraculoasa cu foarte multa suspiciune. Incercand sa puna lucrurile cap la cap, descopera secrete bine ascunse, care ar distruge vieti daca ar iesi la suprafata.

Cine este de fapt acest tanar? Si ce s-a intamplat cu adevarat cu Daniel Tate? A fost rapit, asa cum s-a crezut initial, sau a avut o soarta mai cruda? Va las pe voi sa descoperiti adevarul. Cartea o gasiti aici, cu reducere, deci acum e momentul sa va apucati de lectura.

Voi ati citit aceasta carte? Va plac cartile care va tin in suspans?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Postări mai vechi Pagina de pornire

Hello!

Hello!

Blog Archive

  • ▼  2026 (1)
    • ▼  martie 2026 (1)
      • Cel mai frumos costum de baie pentru fete plus size
  • ►  2025 (1)
    • ►  octombrie 2025 (1)
  • ►  2023 (4)
    • ►  decembrie 2023 (1)
    • ►  august 2023 (1)
    • ►  iulie 2023 (1)
    • ►  ianuarie 2023 (1)
  • ►  2022 (26)
    • ►  noiembrie 2022 (1)
    • ►  octombrie 2022 (3)
    • ►  septembrie 2022 (9)
    • ►  august 2022 (9)
    • ►  iulie 2022 (1)
    • ►  iunie 2022 (1)
    • ►  februarie 2022 (1)
    • ►  ianuarie 2022 (1)
  • ►  2021 (4)
    • ►  aprilie 2021 (1)
    • ►  martie 2021 (2)
    • ►  februarie 2021 (1)
  • ►  2020 (14)
    • ►  decembrie 2020 (2)
    • ►  octombrie 2020 (2)
    • ►  august 2020 (2)
    • ►  iulie 2020 (1)
    • ►  iunie 2020 (1)
    • ►  mai 2020 (1)
    • ►  aprilie 2020 (2)
    • ►  martie 2020 (1)
    • ►  februarie 2020 (1)
    • ►  ianuarie 2020 (1)
  • ►  2019 (68)
    • ►  octombrie 2019 (5)
    • ►  septembrie 2019 (2)
    • ►  august 2019 (4)
    • ►  iulie 2019 (3)
    • ►  iunie 2019 (4)
    • ►  mai 2019 (17)
    • ►  aprilie 2019 (5)
    • ►  martie 2019 (6)
    • ►  februarie 2019 (8)
    • ►  ianuarie 2019 (14)
  • ►  2018 (118)
    • ►  decembrie 2018 (9)
    • ►  noiembrie 2018 (4)
    • ►  octombrie 2018 (3)
    • ►  septembrie 2018 (10)
    • ►  august 2018 (28)
    • ►  iulie 2018 (13)
    • ►  iunie 2018 (4)
    • ►  mai 2018 (7)
    • ►  aprilie 2018 (7)
    • ►  martie 2018 (10)
    • ►  februarie 2018 (8)
    • ►  ianuarie 2018 (15)
  • ►  2017 (233)
    • ►  decembrie 2017 (8)
    • ►  noiembrie 2017 (21)
    • ►  octombrie 2017 (22)
    • ►  septembrie 2017 (21)
    • ►  august 2017 (9)
    • ►  iulie 2017 (18)
    • ►  iunie 2017 (12)
    • ►  mai 2017 (15)
    • ►  aprilie 2017 (19)
    • ►  martie 2017 (28)
    • ►  februarie 2017 (23)
    • ►  ianuarie 2017 (37)
  • ►  2016 (359)
    • ►  decembrie 2016 (30)
    • ►  noiembrie 2016 (42)
    • ►  octombrie 2016 (29)
    • ►  septembrie 2016 (33)
    • ►  august 2016 (43)
    • ►  iulie 2016 (35)
    • ►  iunie 2016 (27)
    • ►  mai 2016 (22)
    • ►  aprilie 2016 (20)
    • ►  martie 2016 (27)
    • ►  februarie 2016 (24)
    • ►  ianuarie 2016 (27)
  • ►  2015 (311)
    • ►  decembrie 2015 (21)
    • ►  noiembrie 2015 (12)
    • ►  octombrie 2015 (12)
    • ►  septembrie 2015 (26)
    • ►  august 2015 (32)
    • ►  iulie 2015 (33)
    • ►  iunie 2015 (34)
    • ►  mai 2015 (34)
    • ►  aprilie 2015 (27)
    • ►  martie 2015 (26)
    • ►  februarie 2015 (28)
    • ►  ianuarie 2015 (26)
  • ►  2014 (62)
    • ►  decembrie 2014 (9)
    • ►  noiembrie 2014 (6)
    • ►  octombrie 2014 (16)
    • ►  septembrie 2014 (16)
    • ►  iunie 2014 (1)
    • ►  ianuarie 2014 (14)
  • ►  2013 (242)
    • ►  decembrie 2013 (28)
    • ►  noiembrie 2013 (29)
    • ►  octombrie 2013 (30)
    • ►  septembrie 2013 (30)
    • ►  august 2013 (31)
    • ►  iulie 2013 (28)
    • ►  iunie 2013 (30)
    • ►  mai 2013 (22)
    • ►  aprilie 2013 (1)
    • ►  martie 2013 (11)
    • ►  ianuarie 2013 (2)

Elefant.ro

Citesc cu drag

  • Not another beauty blog
    Jocuri educative pentru copii mici
    Acum o lună
  • Pagini de zi si noapte
    Recapătă-ți echilibrul și energia cu Feroptim®!
    Acum 8 luni
  • VintageLook
    Mândria spirituală - păcatul care se crede virtute
    Acum 8 luni
  • Caietul Cristinei
    Lumânări handmade din ceară naturală de albine – de ce, unde și de unde?
    Acum 2 ani

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Claudia`S has read 1 book toward her goal of 70 books.
hide
1 of 70 (1%)
view books

Translate this blog

@claudiaschoice

Copyright © 2016 Claudia`s Choice. Designed by OddThemes & Blogger Templates