• Home
  • Beauty
  • Nail Art
  • Carti
  • General
  • Contact
Claudia`s Choice
Buna fetelor,

M-am hotarat, mai mult impinsa de la spate, sa dau curs provocarii si sa va spun cam cum arata o zi din viata mea.

Sa incepem. Inchipuiti-va un pat mare, alb imaculat, perfect asezat, in care subsemnata doarme precum Frumoasa Adormita, si la geam canta incetisor pasarelele, care ma trezesc cu o stare de beautitudine la ora 7 AM, ora ideala din punctul meu de vedere. Ma schimb intr-o pereche de pantaloni scurti si un maieu, imi iau sticla cu apa si mp3 player-ul cu mine, adidasii in picioare si plec sa alerg jumatate de ora, vin apoi acasa si fac un dus linistitor si relaxant, si apoi mananc un mic dejun delicios facut de sotul meu. Si apoi.... suna alarma de la telefon si ma trezesc din acest vis frumos.

Observ disperata ca e a nu stiu cata amanare a alarmei de la telefon si fac ochii cat cepele - bine, nu chiar cat cepele, mai degraba incerc sa-mi deschid ochii somnorosi si tresar speriata cand vad ca e 8.21 AM, in conditiile in care la ora 9.00 AM ar trebui sa incep munca la birou, fix in celalalt capat al orasului.

Incerc sa-mi trezesc consortul, care inca e in lumea viselor. Ii spun ca vom intarzia la munca, DIN NOU, iar el imi zambeste adorabil, ma ia in brate si imi zice ca mai avem timp, sa mai stau putin langa el, si adoarme din nou. Acel putin dureaza cam 1 minut, timp in care incerc sa ma gandesc in ce sa ma imbrac, apoi incerc inca o data sa-l trezesc pe domnul meu, care nu prea vrea si cu greu se ridica din pat.

In acest timp, fug in baie sa fac dus si observ ca acel 1 minut in care m-am gandit eu cu ce sa ma imbrac au fost de fapt vreo 5 minute, si plus ridicatul meu din pat si incercarile de trezire m-au adus la ora 8.27. Ma dezbrac si intru imediat sub dus, si ca sa fiu si mai eficienta, iau intre timp si periuta de dinti cu mine, ca sunt femeie si sunt multi-tasking. Cu o mana ma spal pe dinti, in cealalta mana am buretele uns bine cu gel de dus, si asa reusesc sa mai castig putin din timpul pierdut.

Intre timp, sotul s-a trezit si incepe sa bata la usa din baie, ca vezi doamne vrea si el sa faca dus, de parca e vina mea ca a dormit pana atunci :) Ii cedez lui cabina de dus, iar eu intre timp ma usuc, ma spal pe fata si incep cu viteza luminii toata  rutina de ingrijire, iar devin multi-tasking si aplic cu o mana rimelul si cu cealalta rujul. Cateva picaturi de parfum, aplicarea obligatorie a antiperspirantului Rexona cu Aloe, varianta MotionSense, care imi asigura prospetime si miros placut toata ziua.

E deja ora 8.35 de minute cand imi iau rochia pe mine. Trecand prin dressing, observ ca Charlie, motanul, sta confortabil pe camasa sotului, calcata cu o seara inainte, si isi linge labutele, ca si cum n-ar fi dat el camasa jos de pe umeras si n-ar fi fost el cel care a folosit-o pe post de culcus. Il iert, ca n-am timp sa-l cert, si iau imediat alta camasa, o calc la viteza si o pun pe umeras, apoi ma duc in bucatarie. E ora 8.42  si incep sa fac micul dejun pentru sot, pachetul pentru serviciu, si sa hranesc motanul, intre timp band cate o gura de cafea. Vine sotul, savureaza o clatita cu sirop de artar, si apoi plecam la munca, ca deja e tarziu.

La ora 9.00, chiar la fix, intru in birou. De abia de acum incepe distractia. Telefoanele suna, mailurile vin gramada, sefa striga din celalalt birou, alerg ca bezmetica pe tocuri, de la un birou la celalalt, de rasuna sala toc - toc- toc toata ziulica. Suna apoi de la banca, si-mi zice sa ma prezint acolo, de la banca trebuie sa ajung si la posta vamala in celalalt oras, ajung iar la birou, iar troncanesc pe sala. Daca mi-ar pune cineva pedometru, ar trebui sa se includa in salariul meu o suma separata, pentru o pereche noua de pantofi in fiecare luna.

La ora 13.00 am pauza de masa, 15 minute. Numai pauza nu e aia, in schimb. Iar in viteza, ca de obicei, pana la piata, ca diseara am planuri mari de bucatareala si vreau sa fac o ciorba adevarata, cu legume adevarate, care sa-mi umple bucataria de savoare. Ma intorc la munca la 13.13 minute, ora norocoasa, si am timp 2 minute sa rasuflu, ca iar incepe dezmatul.

Pana la ora 17.00, tot asa este, agitatie totala, usa biroului se deschide si se inchide de atatea ori incat nu-i mai tin socoteala, telefoanele suna, si eu incerc, printre picaturi, sa mai arunc si cate un ochi prin agenda, sa vad cam ce-mi mai rezerva ziua.

Am terminat serviciul si am plecat de la birou. Sa nu uit sa trec pe la farmacia veterinara, sa iau tratamentul pentru Charlie, apoi pe la curatatorie, de unde trebuie sa ridic costumul sotului, ca duminica trebuie sa participam la o nunta. Si desigur, sa nu uit de micile cumparaturi zilnice. Noroc ca am Kaufland-ul in drum spre casa, si opresc si acolo. Iau caruciorul de cumparaturi, pun in el apa plata, painea, fructele, laptele si cele necesare pentru micul dejun de a doua zi, ba chiar inca un Rexona MotionSense, sa fiu sigura ca nu raman fara. Bine, recunosc, pun 2 antipersirante in cos, ca-mi plac mult si au si un pret prietenos.

Ajung acasa, este ora 17.49. Ma schimb, pun hainele la spalat, il hranesc pe Charlie, care vine sa-mi zica, pe limba lui pisiceasca, cum a lenevit toata ziua, si cat sufera el de lipsa de bagare in seama. Incep apoi pegatirile pentru cina, intre timp dau cu aspiratorul, fiindca curiosul de Charlie a vrut sa stea si sa se uite pe geam,sa vada de ce miorlaie pisica vecinilor, si mi-a rasturnat gavanosul cu flori. Pe la 18.30 ajunge si sotul acasa, luam cina impreuna, apoi stam putin la taclale, ne uitam la un serial sau mergem la alergat, sau in oras cu prietenii. Activitatile difera in fiecare zi, fiindca suntem persoane active si ne place sa ramanem asa.

Pe la vreo 22-23, ma pregatesc de somn. Dusul si rutina de ingrijire, apoi iau laptopul in brate. Mai intru pe blog sa mai scriu ceva, mai gasesc ceva interesant pe Pinterest, ma uit la un video pe Youtube. Nu uit niciodata sa intru in aplicatia MyFitnessPal, sa-mi calculez de fiecare data caloriile consumate si activitatea fizica facuta. Chiar daca teoretic, am o munca sedentara, de birou, fac multa miscare in activitatile zilnice, activitati care ma tin in forma.



Ma uit la ceas si observ suprinsa ca e trecut de mult de miezul noptii. Inchid laptopul si iau cartea de pe noptiera, sa vad in ce belele a mai intrat eroina mea. Citesc cat pot, pana simt ca o sa adorm cu cartea in mana, apoi chiar ma bag la somn, ca pana dimineata nu mai sunt multe ore si iar trebuie sa o iau de la capat cu agitatia.

Voi cum petreceti o zi obisnuita?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna fetelor,

Astazi discutam despre polenul crud. Am avut posibilitatea de a testa acest produs si initial am fost cam reticenta, fiindca eu si produsele apicole nu prea ne intelegem asa bine, din pricina gustului si aversiunii mele fata de ele. Totusi, despre polen stiam cate ceva, asa ca am fost tentata sa accept, sa vad daca isi merita laudele.


Ce spun ei: Gustul surprinzător, foarte plăcut și parfumat al acestui tip de polen provine dintr-o mare varietate de plante din zonele pure, nepoluate, de deal și de munte ale Transilvaniei. Contribuie la regenerarea florei intestinale, având un rol demn de luat în considerare în tratamentul bolii Crohn sau al colitelor ulceroase. Datorită conținutului bogat în vitamine B, proteine și minerale, suplinește carențele alimentare și previne cancerul de sân sau osteoporoza.
Polenul Crud Poliflor aduce un surplus de energie în organism, este un excelent antianemic, vitaminizant si meneralizant fiind indicat îndeosebi persoanelor ce trăiesc în mediul urban și care, datorită ritmului de viață agitat, sunt supuse la diverse forme de stres, sau persoanelor aflate în convalescență. Diminuează oboseala cronică, redă optimismul și vitalitatea.
Mod de administrare:
Copii - 1 lingurița/zi (5 gr);
Adulți - 1 lingura/zi (15 gr).
Se recomanda cure de minim 7 saptamani, de 2 ori pe an, dar poate fi consumat tot timpul anului, fara restrictii.
Mod de păstrare: A se păstra în congelator, la temperaturi cuprinse între -5ºC și -18ºC.
Polenul Crud este un aliment VIU, care are în plus față de polenul uscat lactofermenți ce ajută la regenerarea florei intestinale, enzime, bacterii benefice și antioxidanți.
UIMITOR!!!    Polenul Crud se păstrează la congelator, dar NU îngheață, datorită conținutului scăzut de apă (aproximativ 8-10%), lucru care permite consumarea imediată după ce a fost scos din congelator.

Ce spun eu: M-am trezit ca ma suna curierul sa-mi zica ca are un coletel pentru mine, si cand am vazut Apiland, eram nerabdatoare. Am deschis, am invartit pachetul pe toate partile si am luat aminte.

Sa incepem cu ambalajul, din plastic, cu folie protectoare pe deasupra, invelit intr-un carton, cu toate datele necesare pe el - termen de valabilitate, informatii despre produs, modul de administrare si de pastrare. In plus, am aflat ca polenul crud poliflor este obtinut printr-un amestec de peste 40 de polenuri de la pomi fructiferi - cires, par, prun, cais, diferite specii de salcie, si flora spontana de campie si de deal.

De asemenea, pe ambalaj avem trecute valorile nutritive pentru 100 g de produs:

Valoare calorica - 335 kcal
Proteine - 21,2 g
Glucide - 37.7 g
     din care zaharuri - 29,6 g
Lipide - 8,0g
    din care saturate - 1,87 g
                 mononesaturate - 3,34 g
                 polinesaturate - 2,80 g
                 Omega 3 - 1,03 g
                 Omega 6 - 1.53 g
Fibre - 13.7 g

Asta inseamna ca, la 1 lingura de produs (15 g), doza recomandata, avem parte de urmatorii nutrienti, calculati cu drag si spor de subsemnata,prin regula de 3 simpla :),  pentru a veni in ajutor persoanelor care isi calculeaza valorile zilnice de nutrienti consumate:

Valoare calorica - 50,25 kcal
Proteine - 3,18 g
Glucide - 5,655 g
     din care zaharuri - 4,44 g
Lipide - 1,2 g
    din care saturate - 0,28 g
                 mononesaturate - 0,501 g
                 polinesaturate - 0,42 g
                 Omega 3 - 0,1545 g
                 Omega 6 - 0,2295 g
Fibre - 2,055 g

Putem observa astfel ca valorile calorice, glucidice si lipidice sunt foarte scazute, ceea ce inseamna ca se poate consuma si de persoanele care sunt la dieta, fara riscul de a incetini procesul de slabire. Acesta a fost primul lucru verificat de mine, stiti doar ca eu si dieta Dukan facem casa buna, asa ca nu am avut nicio problema consumand polenul crud poliflor de la Apiland.

Polenul se prezinta sub forma de granule mici, cu diferite gusturi si arome. Gustul este.... interesant, depinde de ce tipuri de granule prinzi in lingura. L-am tinut in congelator, asa cum este specificat pe ambalaj, si am fost suprinsa ca nu a inghetat peste noapte. O bila alba din partea mea.



Ca si metoda de utilizare, am inceput sa il iau simplu, 1 lingura dimineata, dupa micul dejun. Punctez acest lucru, deoarece am vazut persoane care l-au administrat pe stomacul gol, si s-au plans de neplaceri. Administrat dupa micul dejun mi s-a parut ca isi face cel mai bine efectul, dar se poate administra si pe stomacul gol. Si daca tot vorbim de efecte, sa va zis ce am urmarit si ce am sperat:


  • Vitaminizant - pe mine stresul ma distruge efectiv, fizic si psihic. Asa ca un plus de vitalitate, care sa ma ajute sa-mi duc treburile la capat in fiecare zi, nu strica. Am observat, inca de la primele zile de administrare, ca nu mai eram atat de moale dupa orele 14-15, cand de obicei intervine moleseala si oboseala in cazul meu. Astfel, de multe ori ma multumeam cu o singura cafea la birou, si nici nu mai simteam nevoia de inca o cafea pe la orele mentionate sau mai tarziu. Am simtit cum oboseala cronica, de care nu prea reuseam sa scap, incepe sa ma paraseasca.
  • Regenerant, atat pe interior, cat si pe exterior. In primul rand, am observat ca micile cosuri sau muscaturi de tantari se regenereaza mai usor, neaplicand pe ele nimic si nefacand nimic in privinta asta. Nu stiu cum functioneaza, dar functioneaza, si lucrul acesta ma multumeste pe deplin. De asemenea, din cauza caldurii, obisnuiam sa consum bauturi reci, in care plutea muuulta gheata, si gatul meu avea de suferit, ca in fiecare vara. Plus ca m-a prins si o ploaie zdravana, si chiar simteam ca se apropie o raceala crunta. Deja incepeam sa ragusesc si sa stranut, dar de cand am inceput sa consum polenul crud poliflor, am si uitat de raceala. Constat astfel ca are un efect de crestere a imunitatii.
  • Ajuta la buna functionare a tractului digestiv - aici era problema cea mai mare. Tinand o dieta bazata pe un consum ridicat de proteine, tractul digestiv devenise cam lent, asa ca polenul crud m-a ajutat si in aceasta directie. Este de ajuns sa consum o lingura de polen crud si totul functioneaza in parametri normali.
Dupa cum va ziceam, gustul a fost... interesant, dar am reusit sa il consum si ca atare, fara a avea neplaceri. Recomandat este sa fie mestecat, sau tinut sub limba, pentru a se dizolva usor in contatct cu saliva. Intre timp, am mai citit, m-am mai documentat si am aflat ca este indicat, daca prima metoda nu se poate utiliza, a se folosi dizolvat in apa cu 2-3 picaturi de zeama de lamaie, pentru a se sparge exina, invelisul exterior al granulei de polen. Totusi, daca nu gasiti gustul agreabil, iata niste idei care va vor ajuta sa treceti mai usor peste acest inconvenient:
  • Iaurt - amestecati 1 lingura de polen crud poliflor cu un pahar mic de iaurt de 150 g, si lasati sa se topeasca granulele, apoi consumati. Modul meu preferat este sa pun cateva picaturi de stevie cu aroma de ciocolata neagra. Delicios este putin spus.
  • Salata de fructe, peste care presurati granulele, si nu se va mai simti gustul lor. Puteti face o salata din orice fructe, ba chiar puteti incerca si o salata de legume.
  • Dizolvat in suc, cu 15-20 de minute inainte de consum. De asemenea, se poate face un smoothie delicios in care se pun granulele de polen.
  • Amestecat cu miere si suc de lamaie, cu un efect energizant pentru organism. Mierea fiind dulce, schimba total gustul specific al polenului crud.
  • Dressing pentru salata sau friptura - amestecandu-l cu ulei de masline, suc de lamaie, otet, semninte de mustar macinate, putin usturoi, sare, piper, boia de ardei, sirop de agave.
  • Batoane proteice raw, cu migdale, miere, nuci, alune si desigur, granule de polen crud poliflor. Nu uitati un amanunt foarte important - nu tratati termic polenul crud, pentru a nu se distruge elementele benefice.
  • Toast uns cu crema de ciocolata, si pe deasupra presarate granulele de polen. Nici cel mai pretentios gurmand n-ar refuza asemenea festin.
O cura de polen crud poliflor inseamna consumul a 3 cutii, si se recomanda doua cure pe an, dar se poate folosi si pe toata perioada anului. Studiile in aceasta directie au aratat ca se poate consuma, in cazul adultilor cu diferite afectiuni, pana la 175 g de polen crud pe zi, dar sub supravegherea medicului curant. 

Trebuie avuta mare atentie in cazul persoanelor alergice. Daca va stiti alergice la miere de albine si la alte produse apicole, aveti sanse mari sa fiti alergice si la polenul crud. Pentru inceput, se recomanda o cantitate foarte mica de produs. Daca in decurs de 24 de ore nu prezentati nicio reactie alergica, puteti consuma in continuare produsul.

De asemenea, o mare importanta o are modul de depozitare a granulelor de polen crud. Fiind un produs viu, se recomanda mentinerea la congelator, la o temperatura cuprinsa intre -18 - 20 grade Celsius. Produsul are un termen de valabilitate de 12 luni, dar se recomanda a se comsuna in decurs de 6 luni de la deschidere. Daca nu este depozitat in conditii optime, poate sa produca mucegai, ciuperci sau microbi.

Polenul crud poliflor il gasiti online, pe Apiland.ro, si este in promotie acum, la 5 pachete achizitionate, primiti unul gratis.

Voi ati incercat pana acum polenul crud poliflor?

Kiss Kiss.


Wrote by Claudia's Choice
Buna fetelor,

Reusesc si eu intr-un final sa intru si sa postez, ca de cateva zile, blogspot imi deranjeaza karma. Maxim de tare, ca nici nu pot sa ma loghez pe blog. Acum nu stiu cat o sa tina minunea, eu sper ca s-au rezolvat problemele.



Sau o fi oare un semn divin cum ca ar cam fi momentul sa trec pe domeniu propriu?

Intre timp, am citit, am vazut cateva episoade dintr-un serial demn de luat in seama, am facut plimbari si m-am delectat cu arome de rodie.

O saptamana frumoasa va doresc.

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna fetelor,

Astazi va prezint continuarea aventurii Melaniei Lupu. Daca n-ati citit prima carte din serie, va invit sa-i vedeti review-ul aici, apoi sa reveniti la aceasta postare.



O femeie necunoscuta abordeaza 3 barbati, si le propune o afacere destul de riscanta - furtul a doua tablouri - un Rembrandt si un Goya, dintr-un muzeu bine pazit. Toate detaliile sunt puse la punct, furtul facandu-se printr-o metoda foarte ingenioasa - un tunel facut print-o pivnita a unei case, luarea ca ostateci ai locuitorilor casei si musafirilor din ea, o incercare de trecere frauduloasa a frontierei tarii cu ajutorul unui avion.

Pe fir intra maiorul Cristescu, ajutat de Azimioara, care nu sunt deloc suprinsi cand, printre ostateci, afla ca este si Melania Lupu, impreuna cu Mirciulica, motanul ei.

Cina este victima si cine este autorul din umbra in toata povestea? Va invit sa aflati citind cartea, pe care o gasiti aici la reducere, cum altfel :)

Si Gabi va invita la lectura  http://paginidezisinoapte.ro

Voi ce carte ati citit saptamana asta?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna fetelor,

Cu Oriflame am facut cunostinta cu vreo 13-14 ani in urma.La varsta aceea, incepeam sa descopar produsele cosmetice si cele de machiaj, si visam cu ochii deschisi la o camera plina de cosmetice, toate ale mele. Prima data cand m-am uitat intr-un catalog Oriflame, am visat si atunci cu ochii deschisi. Visam ca pot sa imi iau orice vreau din catalog, si chiar aveam un joc preferat, in care imi imaginam ca pot sa-mi iau orice produs de pe fiecare pagina, si stateam ore bune rasfoind catalogul, de-l stiam din scoarta in scoarta. Totusi, situatia financiara la acea vreme nu era chiar pe roze si o buna bucata de vreme m-am limitat doar la visat.

Dar intr-o zi, mi-a suras norocul. O vecina a venit la mine cu un catalog si m-a intrebat daca  nu vreau sa devin colaborator Oriflame. M-am uitat la ea neincrezatoare si nu puteam sa inteleg ce as putea face eu, de acasa, cum as putea sa colaborez cu o firma asa de mare. Mi-a explicat totul, pas cu pas, si am pornit.



Am plecat pe la vecine, pe la prietene, pe la colege, cunoscuti si rude, cu catalogul in mana. Le-am explicat despre produsele Oriflame, am incercat sa gasim impreuna produsele care e potriveau fiecarei persoane, in functie de buget, tipologie, preferinte personale. Nu a fost prea dificil, fiindca mereu gaseam in catalog cate un produs pentru fiecare persoane, si un parfum de lux pentru sotia directorul de la etajul 3, dar si un luciu de buze ieftin pentru colega de banca.

Cea mai mare realizare? Cand am putut sa achizitionez, din comisionul aferent comenzii, produsele la care doar visam pana atunci, dar si posibilitatea de a pune deoparte o suma importanta de bani, din ceva ce a inceput ca o joaca.

Chiar si astazi, dupa atatia ani, folosesc cu drag produsele de la Oriflame si nu scap nicio sansa de a rasfoi un catalog.

Voi folositi produse Oriflame?

Kiss Kiss
Wrote by Claudia's Choice
Buna fetelor,

De cand ma stiu, am fost fascinata de machiaj. Mama mea, o femeie cocheta, nu pleca niciodata din casa nerujata, si eu o urmaream atenta, din tocul usii de la baie, cum aplica rujul de buze, cum contura ochii cu creionul dermatograf Ada, sau cum sprancenele deveneau mai accentuate. Desigur, cum iesea pe usa apartamentului, cum dadeam eu iama in cosmeticele ei. Creioanele nu ma atrageau asa tare, fiindca reuseam sa mi le bag in ochi, dar rujul era pasiunea mea. Ma rujam pana aratam ca un clown din filme de groaza, apoi, speriata de ce vedeam in oglinda, ma stergeam cu prosopul, de avea mama cu spala in urma mea :D

Cu timpul, pasiunea pentru make-up s-a accentuat. Si vreau sa devin cursanta la o scoala de make up, unde sa-mi perfectionez cunostintele pe care le-am dobandit pana in prezent.


Multe dintre fete cred ca, daca au acasa  cateva palete de farduri, 1 fond de ten cu cateva nuante mai inchise decat tenul lor si un buretel pentru ochi, sunt experte la machiaj. De multe ori am vazut fete cu asa niste machiaje, de-mi venea sa ma duc si sa le blenduiesc cu degetul fardurile de la ochi, sau mai rau, sa le trimit acasa sa se spele pe fata.

Ca sa nu ajungem in aceste situatii, dar si ca o posibila cariera, va recomand aceste cursuri de make up. Ce puteti invata de aceste cursuri? Foarte multe: tipurile de ten, tipologii, produse, tenhici de conturing, machiajul de zi, cel de seara, diferite tipuri de machiaj: cat eye, smokey eyes, pin-up. Desigur, se pune accentul si pe machiajul de mireasa, foarte cautat in zilele noastre, dar si categorii speciale de machiaj, cum ar fi machiajul fantasy, cel de teatru, machiajul de fotografie sau cel de podium.

Cursurile se fac in grupuri de 6 cursanti, ceea ce va garanteaza o atentie sporita a trainerului asupra fiecarui participant. Iar la sfarsitul cursului, veti primi certificatul recunoscut in toate tarile UE.

Voi ati fi tentate sa faceti cursurile unei scoli de make up?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna fetelor,

Astazi am fost in cautare de rochie. Si nu orice rochie, ci am vrut una albastra. Am gasit un model sa-mi placa, dar totusi n-am cumparat-o, mergand pe principiul ca daca pana saptamana viitoare imi va placea la fel de mult, atunci o voi achizitiona. Pana atunci m-am hotarat sa mai caut si ceva pe net, si iata ce mi-a atras atentia:





Modelul primei rochii este cat de cat asemanator cu ce am gasit eu, si-mi place foarte mult.

Voi ce model ati alege?

Kiss Kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Buna fetelor,

La ceas de seara, vin si eu cu manichiura pentru maratonul de unghiute. Tema nr.7 a fost legata de flori, si am avut multe idei - decals, stampile, abtibilduri. Intr-un final am zis totusi sa desenez o floare, si iata ce a iesit:



Va invit si pe la fete, sa vedeti ce au facut si ele:
  1. Madalina - http://frumusetelapretmic.blogspot.ro
  2. Oana - www.unghiutele.blogspot.ro
  3. Andreea M - www.dittanail.blogspot.ro
  4. Andra Kat- www.andrakat.com
  5. Iulia Maria - http://iuliafairynails.blogspot.be
  6. Mada - http://universeofm.blogspot.ro/
  7. Mihaela - http://elasdreams.blogspot.ro/
  8. Claudia - http://claudiaschoice88.blogspot.ro/
  9. Deyutza - http://deyutza87.blogspot.ro/

  10. Mădălina - http://misshappyandhernails.blogspot.ro/
  11. Kinga - www.kinganak.com
  12. Vanyna - http://gothangelworld.blogspot.ro
  13. Cristina - http://crissiesmind.blogspot.ro/
  14. Teo - www.taitzel.com
  15. Sophie - http://sophiesnailartdreamland.blogspot.ro
  16. Iulia B. - http://iuliabeldean.blogspot.ro
Kiss kiss.
Wrote by Claudia's Choice
Postări mai noi Postări mai vechi Pagina de pornire

Hello!

Hello!

Blog Archive

  • ▼  2026 (1)
    • ▼  martie 2026 (1)
      • Cel mai frumos costum de baie pentru fete plus size
  • ►  2025 (1)
    • ►  octombrie 2025 (1)
  • ►  2023 (4)
    • ►  decembrie 2023 (1)
    • ►  august 2023 (1)
    • ►  iulie 2023 (1)
    • ►  ianuarie 2023 (1)
  • ►  2022 (26)
    • ►  noiembrie 2022 (1)
    • ►  octombrie 2022 (3)
    • ►  septembrie 2022 (9)
    • ►  august 2022 (9)
    • ►  iulie 2022 (1)
    • ►  iunie 2022 (1)
    • ►  februarie 2022 (1)
    • ►  ianuarie 2022 (1)
  • ►  2021 (4)
    • ►  aprilie 2021 (1)
    • ►  martie 2021 (2)
    • ►  februarie 2021 (1)
  • ►  2020 (14)
    • ►  decembrie 2020 (2)
    • ►  octombrie 2020 (2)
    • ►  august 2020 (2)
    • ►  iulie 2020 (1)
    • ►  iunie 2020 (1)
    • ►  mai 2020 (1)
    • ►  aprilie 2020 (2)
    • ►  martie 2020 (1)
    • ►  februarie 2020 (1)
    • ►  ianuarie 2020 (1)
  • ►  2019 (68)
    • ►  octombrie 2019 (5)
    • ►  septembrie 2019 (2)
    • ►  august 2019 (4)
    • ►  iulie 2019 (3)
    • ►  iunie 2019 (4)
    • ►  mai 2019 (17)
    • ►  aprilie 2019 (5)
    • ►  martie 2019 (6)
    • ►  februarie 2019 (8)
    • ►  ianuarie 2019 (14)
  • ►  2018 (118)
    • ►  decembrie 2018 (9)
    • ►  noiembrie 2018 (4)
    • ►  octombrie 2018 (3)
    • ►  septembrie 2018 (10)
    • ►  august 2018 (28)
    • ►  iulie 2018 (13)
    • ►  iunie 2018 (4)
    • ►  mai 2018 (7)
    • ►  aprilie 2018 (7)
    • ►  martie 2018 (10)
    • ►  februarie 2018 (8)
    • ►  ianuarie 2018 (15)
  • ►  2017 (233)
    • ►  decembrie 2017 (8)
    • ►  noiembrie 2017 (21)
    • ►  octombrie 2017 (22)
    • ►  septembrie 2017 (21)
    • ►  august 2017 (9)
    • ►  iulie 2017 (18)
    • ►  iunie 2017 (12)
    • ►  mai 2017 (15)
    • ►  aprilie 2017 (19)
    • ►  martie 2017 (28)
    • ►  februarie 2017 (23)
    • ►  ianuarie 2017 (37)
  • ►  2016 (359)
    • ►  decembrie 2016 (30)
    • ►  noiembrie 2016 (42)
    • ►  octombrie 2016 (29)
    • ►  septembrie 2016 (33)
    • ►  august 2016 (43)
    • ►  iulie 2016 (35)
    • ►  iunie 2016 (27)
    • ►  mai 2016 (22)
    • ►  aprilie 2016 (20)
    • ►  martie 2016 (27)
    • ►  februarie 2016 (24)
    • ►  ianuarie 2016 (27)
  • ►  2015 (311)
    • ►  decembrie 2015 (21)
    • ►  noiembrie 2015 (12)
    • ►  octombrie 2015 (12)
    • ►  septembrie 2015 (26)
    • ►  august 2015 (32)
    • ►  iulie 2015 (33)
    • ►  iunie 2015 (34)
    • ►  mai 2015 (34)
    • ►  aprilie 2015 (27)
    • ►  martie 2015 (26)
    • ►  februarie 2015 (28)
    • ►  ianuarie 2015 (26)
  • ►  2014 (62)
    • ►  decembrie 2014 (9)
    • ►  noiembrie 2014 (6)
    • ►  octombrie 2014 (16)
    • ►  septembrie 2014 (16)
    • ►  iunie 2014 (1)
    • ►  ianuarie 2014 (14)
  • ►  2013 (242)
    • ►  decembrie 2013 (28)
    • ►  noiembrie 2013 (29)
    • ►  octombrie 2013 (30)
    • ►  septembrie 2013 (30)
    • ►  august 2013 (31)
    • ►  iulie 2013 (28)
    • ►  iunie 2013 (30)
    • ►  mai 2013 (22)
    • ►  aprilie 2013 (1)
    • ►  martie 2013 (11)
    • ►  ianuarie 2013 (2)

Elefant.ro

Citesc cu drag

  • Not another beauty blog
    Jocuri educative pentru copii mici
    Acum o lună
  • Pagini de zi si noapte
    Recapătă-ți echilibrul și energia cu Feroptim®!
    Acum 8 luni
  • VintageLook
    Mândria spirituală - păcatul care se crede virtute
    Acum 8 luni
  • Caietul Cristinei
    Lumânări handmade din ceară naturală de albine – de ce, unde și de unde?
    Acum 2 ani

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Claudia`S has read 1 book toward her goal of 70 books.
hide
1 of 70 (1%)
view books

Translate this blog

@claudiaschoice

Copyright © 2016 Claudia`s Choice. Designed by OddThemes & Blogger Templates